Організація та проведення


  • Книга «ОП»
  • 3.4 Відповідальність експерта

    Експерт несе кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку, відмову або ухилення від надання висновку, за розголошення даних попереднього слідства або дізнання без дозволу прокурора, слідчого або особи, що проводить дізнання. Під завідомо неправдивим розуміють невірний висновок, який експерт надав навмисно. Надання завідомо неправдивого висновку полягає у навмисному приховуванні експертом від суду, органів слідства або дізнання фактів, що встановлені ним при дослідженні та мають значення для справи, або у їх спотворенні. Мотиви завідомо неправдивого висновку можуть бути різними.

    За надання завідомо неправдивого висновку експерт у відповідності до ч. 1 ст. 384 КК України карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Якщо надання завідомо неправдивого висновку поєднано з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині або з навмисним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також учинено з корисливих мотивів, експерт притягується до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 384 КК України, яка передбачає покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років. Якщо експертом (працівником експертної установи) допущена помилка в результаті недбалого або несумлінного відношення до виконання службових обов’язків і допущення її потягло за собою суттєву шкоду, експерт може бути притягнутий до відповідальності як посадова особа за ст. 367 КК України. У випадку несуттєвих порушень порядку проведення експертизи можлива постановка питання про дисциплінарну відповідальність експерта або про застосування до нього заходів громадського впливу.

    Відмова або ухилення експерта без поважних причин від надання висновку на судовому засіданні або при проведенні досудового слідства, дізнання, розслідування тимчасовою слідчою чи тимчасовою спеціальною комісією Верховної Ради України караються штрафом від пятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

    Розголошення експертом даних досудового слідства або дізнання без дозволу прокурора, слідчого або особи, що проводила дізнання згідно зі ст. 387 КК України карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины