Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • Раздел 1.1ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА
    Раздел 1.1

    ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА

    1 Принципи кримінального права

    Основні принципи кримінального права закріплені в Конституції України, в окремих Законах України, у Кримінальному кодексі України й інших нормативних актах. Принципи кримінального права України мають істотне значення в здійсненні кримінальної політики в державі. Ними керується законодавець при виданні кримінальних законів, на них ґрунтується і правозастосувальна діяльність працівників ДПН при проведенні дізнання.

    До загальних принципів кримінального права України варто віднести принцип законності, принцип демократизму, принцип гуманізму, принцип рівності громадян перед законом, незалежно від національності, віросповідання, раси, політичних переконань і інш.

    До спеціального (галузевого) принципу кримінального права України відносяться принцип особистої винної відповідальності за вчинений злочин, принцип індивідуалізації кримінальної відповідальності і покарання, принцип відповідальності лише за наявності провини й інші принципи.

    "Підставою кримінальної відповідальності, - зазначено в ст. 2 КК, - є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду".

    Основні принципи кримінального права України втілені також в ідеях задач Кримінального кодексу України. Так, у ст. 1 КК зазначено, що "завданням Кримінального кодексу України є правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від злочинних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання злочинам".

    Кримінальний закон України діє в просторових межах і у відношенні визначеного кола осіб. У ст. 6 КК вказується, що всі особи, що вчинили злочини на території України, підлягають кримінальній відповідальності за цим Кодексом. Поняттям території України охоплюються:

    а) сухопутна територія в межах державного кордону України;

    б) водна територія в межах тих же границь (маються на увазі водні басейни, внутрішні морські води, територіальні води, тобто прибережні морські води, судноплавні прикордонні ріки до середини головного фарватеру чи тальвегу);

    в) повітряний простір над сухопутною і водною територією України;

    г) надра під сухопутною і водною територією України;

    ґ) приписані до портів України військові кораблі чи шлюпки, що плавають під прапором України, а також військові літаки ЗС України, де б вони не знаходилися, у тому числі в межах території іноземної держави з її дозволу;

    д) приписані до портів України невоєнні кораблі і літаки, що не знаходяться в межах території іноземних держав (Відомості Верховної Ради СРСР, 1982 р. № 48, ст. 891).

    Особи, що вчинили злочини на території України, підлягають відповідальності за кримінальними законами України, включаючи також іноземних громадян і осіб без громадянства. Питання про кримінальну відповідальність дипломатичних представників іноземних держав та інших громадян, які за законами України і міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, не є підсудними у кримінальних справах судам України, в разі вчинення ними злочину на території України вирішується дипломатичним шляхом (ст. 6 КК).

    Принцип дії кримінального закону з плином часу сформульований у ст. 4 КК. У ній говориться: "злочинність і караність діяння визначається законом про кримінальну відповідальність, який діяв на час вчинення цього діяння". Закон про кримінальну відповідальність, який скасовує злочинність діяння або пом'якшує кримінальну відповідальність, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, що вчинили діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість. Закон про кримінальну відповідальність, що встановлює злочинність кримінальну відповідальність, зворотної дії в часі не має (ст. 5 КК).діяння або посилює


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины