Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 4.3.3 Відмова в порушенні кримінальної справи

    4.3.3 Відмова в порушенні кримінальної справи

    Відмова в порушенні кримінальної справи - це рішення органу дізнання системи ДПН не порушувати кримінальну справу, прийняте у зв'язку з пожежею, що сталася, на підконтрольній території або підконтрольному об'єкті. Процесуальний порядок прийняття такого рішення встановлений у ч. 1 ст. 99 КПК. У ній зазначено, що за відсутності підстав до порушення кримінальної справи орган дізнання своєю постановою відмовляє в порушенні кримінальної справи. Отже, рішення про відмову в порушенні кримінальної справи в обов'язковому порядку повинно висловлюватися у формі постанови, що затверджується начальником органу дізнання. Постанова складається особою, що здійснювала попередню перевірку. У ній особлива увага приділяється обгрунтуванню відмови в порушенні кримінальної справи, пояснюється, чому саме у факті пожежі, що сталася, відсутні ознаки злочинів, а також указуються конкретні обставини, що виключають провадження в справі з посиланням на конкретні статті Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів.

    У постанові варто надати не тільки юридичне обгрунтування прийнятого рішення, але і пожежно-технічні аспекти пожежі. Останнє, насамперед, відноситься до опису безпосередньої причини виникнення пожежі. Формулювання останньої не повинно суперечити як теорії горіння, так і законам логіки. Правильним вважається формулювання безпосередньої причини виникнення пожежі, якщо вона містить відповіді на питання: у якому місці, який пальний матеріал, від якого джерела запалювання зайнявся і що призвело до взаємодії пального матеріалу з джерелом запалювання, а також чому горіння стало неконтрольованим. А тому не потребує пояснення, чому не варто вживати такі формулювання про безпосередню причину, як "навмисний підпал", "пожежа сталася від короткого замикання електричних проводів" або "від дитячих пустощів з вогнем", "від порушення технологічного процесу" і т.п.

    У постанові повинна бути зазначена доля вилучених у ході перевірки предметів, а також, у якому порядку може бути вирішене питання про відшкодування збитку, заподіяного пожежею, у якому порядку може бути оскаржене прийняте рішення.

    Про прийняте рішення про відмову в порушенні кримінальної справи сповіщаються: власник об'єкта, на якому сталася пожежа, особа, що сповістила про пожежу або подала про це заяву, фізичні і юридичні особи, яким заподіяний збиток.

    Повідомлення може бути спрямовано листом або зацікавлені особи повинні ознайомитися з постановою і розписатися на ній.

    За вимогою зацікавлених осіб, як фізичних, так і юридичних, їм повинна даватися копія постанови про відмову в порушенні кримінальної справи.

    Матеріали попередніх перевірок реєструються в спеціальному журналі і зберігаються в органах ДПН.

    СТИСЛІ ВИСНОВКИ

    Для з'ясовування обставин виникнення пожежі та її наслідків на місце події направляється державний інспектор з пожежного нагляду. Він зобов'язаний установити наявність або відсутність ознак злочину в кожному факті пожежі.

    Якщо для цього необхідно проведення попередньої перевірки, то вона проводиться в порядку, установленому ст. 97 КПК, шляхом огляду місця події, добору пояснень від окремих громадян і посадових осіб, а також витребування необхідних документів. Термін попередньої перевірки до 10 днів.

    У ході перевірки необхідно встановити безпосередню причину виникнення пожежі й осіб, причетних до його виникнення.

    Дані про пожежу, зібрані у порядку попередньої перевірки, аналізуються. При встановленні обставин, що виключають провадження за кримінальною справою, які зазначені в ст. 6 КПК, виноситься постанова про відмову в порушенні кримінальної справи.

    Постанова про відмову в порушенні кримінальної справи виноситься з урахуванням вимог, що зазначені в ст. 99 КПК.

    Якщо до початку перевірки або в ході її проведення встановлюються ознаки злочину, що відносяться до компетенції органів дізнання системи ДПН, то за фактом пожежі порушується кримінальна справа.

    Про порушення кримінальних справ про пожежі і про порядок проведення за ними дізнання буде викладено в наступній главі.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины