Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 5.1.4 Співвідношення ознак злочину з конкретними нормами кримінального права

    5.1.4 Співвідношення ознак злочину з конкретними нормами кримінального права

    У ст. 98 КПК, що передбачає порядок порушення кримінальних справ, продиктовано, щоб у постанові про порушення справи вказувалася стаття кримінального закону, за ознаками якої справа порушується.

    Виявлення ознак певного складу злочину ще на стадії порушення справи має істотне значення. По-перше, це забезпечує дотримання законності й обгрунтованості прийнятих рішень у ході виконання першочергових слідчих дій. По-друге, визначає напрямок розслідування, обсяг слідчих дій і черговість їхнього проведення. Тут йдеться про те, що на початковому етапі розслідування винятково важливо мати достовірну відповідь на питання: чи відбулася пожежа внаслідок умисних дій або ж вона є результатом необережності, недбалості і т.п. Правильна відповідь на це питання визначає не тільки напрямок розслідування, але і вказує на два цілком різноманітних кола осіб, що можуть бути причетні до виникнення пожежі, вказує напрямок для проведення оперативно-пошукових заходів, заощаджує сили і засоби при розкритті злочину, скорочує терміни розкриття. Практика показує, що навіть слідчі, що мають багаторічний досвід розслідування різноманітних категорій злочинів, змушені звертатися іноді до фахівців – пожежних робітників. От чому першорядною задачею для фахівця пожежної безпеки повинно бути уміння розрізняти підпали від пожеж інших видів.

    Зрозуміло, у першій стадії процесу конкретизація складу злочину за справами про пожежі представляє певну складність. Можна знати наслідки пожежі, але не знати форми провини, та й самої особи, що учинила злочинне діяння. Звідси випливає, що за багатьма пожежами при порушенні кримінальних справ ознаки конкретних складів злочинів вказуються орієнтовно, із припустимим ступенем можливості. Це не суперечить закону, тому що припускається ним і на практиці зустрічається досить часто. Закон допускає це, припускаючи, що всі деталі, що цілком характеризують той або інший склад злочину у всіх елементах, будуть встановлені в ході попереднього розслідування. Проте, це зовсім не відхиляє сказане вище про необхідність уміння відрізняти пожежі, що виникли в результаті підпалів, від пожеж, що явилися результатом необережності.

    Відсутність інформації про особу, що учинила діяння, яке спричинило виникнення пожежі, а також відсутність даних про суб'єктивну сторону злочину (наявність наміру або необережності) не може бути перешкодою для порушення кримінальної справи, якщо в наявності об'єктивні ознаки складу злочину. Встановлення осіб, причетних до виникнення пожежі, а також їхньої винності - основна задача попереднього розслідування.

    При рішенні питань про співвіднесення конкретних ознак злочину до конкретних статей Кримінального кодексу рекомендується керуватися такою методикою:

    1. Якщо є достатньо даних про те, що пожежа виникла в результаті умисних дій, - кримінальна справа порушується:

    а) за частиною 2 ст. 194 КК;

    б) якщо була спроба підпалу, але пожежею не був заподіяний збиток за обставинами, що не залежать від що підпалювали (наприклад, вогонь був замічений і погашений громадянами), то кримінальна справа порушується за ст. ст. 14, 15 і ч. 2 ст. 194 КК.

    2. Якщо вірогідно відомо, що пожежа виникла в результаті необережних дій при поводженні з вогнем або вогненебезпечними предметами або виробами з вини особи, що не знаходилася у виробничих відношеннях із підприємством або установою, на якому виникла пожежа, справапорушується за ст. 196 КК.

    3. За наявності достатніх даних, що дають підстави думати, що причина виникнення пожежі пов'язана з порушенням вимог пожежної безпеки, - кримінальні справи порушуються за ст.270 КК. Частини 1 або 2 визначаються за наслідками пожежі.

    Необхідно мати на увазі, що описані рекомендації є лише примітивною схемою, що дозволяє тільки орієнтуватися в питаннях кваліфікації ознак злочинів. Це лише спроба пояснити складне шляхом спрощення. У дійсності співвіднести ознаки злочинного діяння з відповідною статтею КК можна тільки виходячи з конкретних обставин конкретної пожежі. Тому запропоновані рекомендації варто розглядати тільки як орієнтири для рішення задачі співвідношення ознак злочинів із конкретними нормами кримінального права.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины