Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 5.2.3 Обставини, передували пожежі

    5.2.3 Обставини, передували пожежі

    За законом причинно-наслідкового зв'язку, певні причини можуть привести тільки до певних наслідків. З цього закону випливає, що кожна подія завжди визначена попереднім станом.

    Виникнення пожежі завжди є наслідком ряду обставин, що склалися на об'єкті ще до пожежі, що і обумовили причину її виникнення. Причина виникнення пожежі завжди знаходиться у певному зв'язку з обставинами, що передували пожежі. Тому не можна відривати розслідування пожежі від дослідження конкретної обстановки на об'єкті й обставин, що передували пожежі.

    У пожежній справі обставини, що передували пожежі, називають "допожежною обстановкою".

    За визначенням Мегорського Б.В. "Допожежна обстановка являє собою всю сукупність умов і обставин, що склалися на об'єкті, на якому сталося пожежа, і які визначили характер і розміри її наслідків". [12, стор. 61].

    Вивчення і дослідження допожежної обстановки допомагає зрозуміти і визначити можливі обставини або події, зв'язані з виникненням пожежі, хід їхнього розвитку і наслідки.

    При розслідуванні допожежна обстановка повинна досліджувтись у двох аспектах: із погляду протипожежного стану об'єкта, а також із погляду встановлення явищ, подій, обставин, що передували виникненню пожежі.

    1) Протипожежний стан об'єкта

    У пожежній справі "об'єктом" називають будинок, спорудження (незалежно від призначення), зовнішню установку, транспортний засіб, місця відкритого збереження матеріалів, у межах котрих можлива присутність людей і (або) матеріальних цінностей.

    Допожежна обстановка на об'єкті майже завжди носить постійний або відносно постійний характер, тобто має свій стан. Вона, як правило, має складний-структурний характер, тому що містить у собі:

    - пожежно-технічну характеристику будинку (спорудження), у якому сталася пожежа, або його окремих частин, що опинилися в зоні пожежі;

    - характер, кількість, стан і розміщення пальних матеріалів, що знаходяться на ділянці пожежі;

    - характер технологічного процесу, розміщення, стан і особливості використання устаткування;

    - специфіку місцевих умов, порядок, що склався, і т.п.

    Сукупність перерахованих чинників і створює пожежно-технічну характеристику об'єкта, його пожежну небезпеку. Пожежна небезпека об'єкта - це сукупність умов, що сприяють виникненню і розвитку пожежі, її тривалість, можливі розміри і наслідки.

    Пожежно-технічна характеристика будинку або спорудження обумовлюється конструктивними особливостями і ступенем вогнестійкості, площею, кількістю приміщень, плануванням, шляхами евакуації, поверховістю і т.д. При розслідуванні справи про пожежу в її матеріалах повинна відбиватися пожежно-технічна характеристика будинку (спорудження) в об'ємі, необхідному для правильного вирішення справи.

    Інженерне устаткування. Справа про пожежу не може вважатися розслідуваною повно, якщо не встановлена причетність (або повна непричетність) до виникнення пожежі інженерного устаткування. Інженерне устаткування - це система приладів, апаратів, машин і комунікацій, що забезпечує доставку і відведення рідин, газів, електроенергії (водопровідне, газопровідне, електричне, каналізаційне, вентиляційне устаткування).

    Оскільки інженерне устаткування є одним із важливих елементів пожежно-технічної характеристики, то дуже важливо знати, яким був його стан перед виникненням пожежі.

    Характер і розміщення пальних матеріалів на об'єкті відіграє істотну роль у його пожежній небезпеці. Пожежонебезпечні властивості матеріалів і речовин характеризуються комплексом факторів, таких як агрегатний стан, займистість, горючість, теплотворність, швидкість розповсюдження горіння, спроможність до димоутворення, ступінь токсичності диму й інші.

    При аналізі пожежної небезпеки закритих об'єктів, будинків (споруджень), а рівно і відкритих площадок варто використовувати (а за необхідності і прилучати до справи) технологічні схеми і регламенти технологічних процесів.

    Зрозуміло, що пожежна небезпека окремих ділянок або приміщень у будинках може бути різна. Вона може визначатися як специфікою технологічного устаткування, так і пожежонебезпечними властивостями матеріалів, сировини, товарів, виробів і т.п. Необхідно, щоб ці питання знаходили висвітлення в матеріалах кримінальної справи.

    Протипожежний режим - це комплекс установлених норм поводження людей, правил виконання робіт і експлуатації об'єкта (виробу), спрямованих на забезпечення його пожежної безпеки.

    При проведенні дізнання за справами про пожежі варто з'ясовувати, який саме протипожежний режим був установлений на об'єкті, на якому сталася пожежа, чи забезпечував він пожежну безпеку, тобто чи не було в самому порядку виконання робіт помилок, що могли спричинити пожежу. З іншого боку, навіть точний, правильний протипожежний режим міг носити формальний характер, якщо він не виконувався.

    Протипожежний стан об'єкта. Пожежним працівникам добре відомо, що поняття "пожежна небезпека" не тотожне поняттю "пожежний стан".

    Небезпека - це можливість, а стан - завжди реальність. Протипожежний стан об'єкта визначається не тільки його пожежною небезпекою, але і рівнем захищеності від виникнення пожежі і її небезпечних чинників. Будь-яка автозаправочна станція завжди небезпечна в пожежному відношенні, але протипожежний стан на кожній може бути цілком різним.

    У преамбулі до Закону України "Про пожежну безпеку" зазначено: "Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності по охороні життя і здоров'я людей, національного багатства і навколишнього середовища".

    Пожежна безпека - це рівень захищеності життя і здоров'я людей від пожеж.

    При розслідуванні кримінальних справ про пожежі варто мати на увазі, що пожежна безпека об'єкта повинна забезпечуватися: 1) системою запобігання пожежі; 2) системою протипожежного захисту; 3) організаційно-технічними заходами. Вимоги до цих систем установлені правилами пожежної безпеки.

    Для того, щоб визначити фактичний протипожежний стан об'єкта перед виникненням пожежі, необхідно в ході дізнання установити не тільки його пожежну небезпеку, але і рівень реалізації вимог норм і правил пожежної безпеки, виявити і зафіксувати в ході проведення слідчих дій усі порушення правил, що відносяться до проектування об'єкта, його будівництва й експлуатації. Це необхідно для того, щоб підтвердити або спростувати причетність порушень до виникнення пожежі, до її розповсюдження і наслідків, що наступили.

    Практичний досвід переконує в тому, що за багатьма кримінальними справами вже в ході виконання першочергових слідчих дій виявлялися конкретні порушення правил пожежної безпеки, що мали безпосереднє відношення до причини виникнення пожежі.

    2) Події, що передували пожежі

    Кожна пожежа починається з виникнення горіння. Горіння може виникнути при взаємодії трьох факторів: пального матеріалу, окислювача і джерела запалювання. За відсутності одного з них або взаємодії між ними горіння неможливо.

    У атмосфері повітря міститься 21% кисню. Для виникнення горіння в звичайному середовищі досить взаємодії (контакту) пального матеріалу з джерелом запалювання. Виходячи з цього, пожежна безпека може бути досягнута шляхом роз'єднання (ізоляції) пальних матеріалів і джерел запалювання. Роз'єднаність повинна зберігатися постійно, а положення роз'єднаності повинно бути стійким.

    Багато об'єктів і групи об'єктів у порядку нормального (штатного) режиму роботи містять пальні матеріали. Наприклад, нафтобази, зерносховища, матеріальні склади, ткацькі фабрики і т.п. Об'єкти іншого роду в процесі функціонування містять потенційні джерела запалювання - ливарного, ковальського, зварювальні цеху, доменні печі, прокатні стани і т.п. Але такий розподіл об'єктів дуже умовний. У дійсності на багатьох об'єктах є як пальні матеріали, так і потенційні джерела запалювання. На ткацьких фабриках є не тільки пальний матеріал, але й освітлення, електричні двигуни, у котлах спалюється паливо, а якісь будівельні конструкції виконані з пальних матеріалів.

    Відомо, що важлива не наявність пальних матеріалів або їхня ізоляція, а виключення взаємодії їх із джерелами запалювання. Ця ізоляція і складається в процесі експлуатації. Іншими словами, у процесі функціонування об'єкта створюється визначена система співіснування пальних матеріалів і потенційних джерел запалювання, що виключає їхню взаємодію.

    Тому навіть на пожежонебезпечних об'єктах із низьким рівнем пожежної безпеки не завжди відбувається пожежа. І навпаки, не можна виключати можливість виникнення пожежі на об'єктах із високим рівнем пожежної безпеки. З цього можна зробити вивід, що виникнення пожежі може і не знаходитися в причинному зв'язку з протипожежним станом.

    У останньому випадку причину виникнення пожежі варто шукати в порушенні стійкості системи "пальне матеріал - джерело запалювання", що не зв'язано зі штатним режимом роботи, а викликано якимись іншими подіями.

    Самі події, умови або обставини, що приводять до взаємодії пального матеріалу з джерелом запалювання, і представляють пожежну небезпеку. А по суті, є домінуючим чинником причини пожежі. Тут важливо відзначити, що для виникнення горіння байдуже, чи з'являється в результаті зазначених подій джерело запалювання в горючому середовищі, або пальне середовище з'являється в зоні контакту з джерелом запалювання. Це дуже важливо розуміти для правильного визначення причини пожежі, установлення винної особи і вирішення кримінальної справи.

    Багаторічний досвід дослідження пожеж, описаний у спеціальній літературі, що цілком підтверджений практикою розслідування, показує, що умови або обставини, які приводять до взаємодії пального матеріалу з джерелом запалювання, як правило, являють собою явища або події, що виходять за рамки звичайних, повсякденних або періодично повторюваних. Саме в цих подіях і міститься пожежна небезпека.

    Пожежонебезпечні події. Пожежонебезпечні події - це обставини або умови, реалізація яких приводить до утворення пального середовища і появи джерела запалювання. Наприклад, розпалення багаття або паління в хвойному лісі в суху погоду буде являти собою пожежонебезпечну подію, тому що на місцевості, де є пальний матеріал, з'являється джерело запалювання; поява в цеху термічного обробки металу легкозаймистої рідини в негерметичній тарі також буде пожежонебезпечною подією.

    На багатьох об'єктах у цілому ряді приміщень знаходяться як потенційні джерела запалювання, так і пальні матеріали. Для цих приміщень пожежонебезпечними подіями будуть, крім названих вище, і такі, що порушують умови ізоляції потенційних джерел запалювання з пальними матеріалами.

    Деякі дії носять явно виражений пожежонебезпечний характер (паління, вогневі роботи), для інших небезпека може бути схованою або з'являтися тільки у визначених умовах (наприклад, сильний вітер, злива дощ і т.п.).

    За часом протікання розглянуті події можуть бути короткочасними (удар блискавки, завалення будівельної конструкції) або тривалими (наприклад, попадання вологи через ушкоджену стріху в приміщення, у якому знаходиться карбід кальцію). Хоча їх і небагато, але усе ж відомі випадки, коли пожежну небезпеку представляє не одна подія сама по собі, а сполучення подій. Наприклад, точно визначений напрямок і визначена швидкість вітру за низькою вологості і високої температури повітря характерні для пожеж від іскор паровозів.

    Серед маси подій, що передували виникненню пожежі, варто виявляти тільки ті, що представляли пожежну небезпеку, і обов'язково встановлювати їхню причетність або непричетність до досліджуваної пожежі.

    Підводячи підсумок вищевикладеному за питанням обставин, що передували пожежі, можна зробити наступний висновок: якщо протипожежний стан об'єкта визначає свого роду "матеріальну основу" пожежі, то події й обставини у сукупності з матеріальними умовами самі можуть з'явитися причиною пожежі. Іншими словами, якщо в першому випадку причина в стані об'єкта, то в другому - стан лише умова, а причину містять події. Іноді причина може проявитися тільки в сполученні "об'єкт-подія".


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины