Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • ГЛАВА І. ОСНОВИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА УКРАЇНИ І КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ ДПН

    Чинним законодавством право проводити дізнання по справах про пожежі і порушення правил пожежної безпеки надане органам Державного пожежного нагляду (ст. 101 п. 6 КПК). Зазначений статус ставить за обов'язок інженерно-інспекторському складу ДПН чітко знати і строго виконувати діючі в даний час норми кримінального права.

    Кримінальне право являє собою сукупність юридичних норм, встановлених вищим органом влади України, що визначають, які суспільно небезпечні діяння (дії чи бездіяльність) є злочинами і які покарання підлягають застосуванню до осіб, що їх здійснили.

    В іншому значенні термін "кримінальне право" позначає галузь юридичної науки, предметом вивчення якої є такі соціальні явища, як злочин і покарання. Кримінальне право як наука розкриває зміст, юридичні ознаки злочину і покарання, з'ясовує підстави кримінальної відповідальності, вивчає проблеми складу злочину, обставини, що виключають суспільну небезпеку і протиправність діяння, розробляє теоретичні основи відповідальності за злочинну діяльність, дає поняття і класифікацію видів злочинів. Предметом науки кримінального права є не тільки кримінальне законодавство, але і практика його застосування.

    Першоелементом вивчення і дослідження кримінального права як науки і як сукупності юридичних норм є кримінальний закон. Карний закон - це акт вищого органу влади, що містить норми, які визначають, які дії вважаються злочинними, і передбачають покарання за їхнє здійснення.

    Систематизований законодавчий акт, що визначає, які суспільно небезпечні діяння є злочинними, і установлює вид і розмір покарання за них, називається Кримінальним кодексом.

    Під кримінально-правовою діяльністю органів Державного пожежного нагляду доцільно розуміти практичне застосування норм кримінального права інженерно-інспекторським складом при здійсненні своїх прав і обов'язків, тобто тоді, коли виникають кримінальні правовідносини.

    Карні правовідносини виникають тільки тоді, коли особа порушує кримінально-правову заборону, що міститься в кримінальному законі. Суб'єктами кримінально-правових відносин, з одного боку, завжди є громадянин (чи група осіб), що вчинив злочин, із другого - держава в особі своїх спеціально уповноважених органів, таких, як органи дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду тощо.

    Права й обов'язки суб'єктів кримінально-правових відносин чітко і вичерпно встановлені законом.

    Усі норми кримінального права поділяються на Загальну й Особливу частини. В Загальну частину включені норми, що визначають задачі, принципи і вихідні положення кримінального права, підстави кримінальної відповідальності, що регулюють інститути, зв'язані з умовами незастосування покарання, звільненням від кримінальної відповідальності і покарання.

    Норми Особливої частини кримінального права дають опис конкретних злочинів із указівкою видів покарань і тих меж, у яких вони можуть бути призначені. Тут же подані описи злочинів, зв'язаних з виникненням пожеж і зі злочинним порушенням правил пожежної безпеки.

    Необхідність вивчення Загальної частини кримінального права працівниками ДПН обумовлена тим, що Особлива частина і Загальна частина кримінального права знаходяться в тісному і нерозривному зв'язку. Більше того, Особлива частина ґрунтується на Загальній. Розкриття дійсного змісту норм Особливої частини не можливе без звертання до частини Загальної, що має у своїй основі узагальнення ознак, властивих злочинам, передбаченим в Особливій частині. Необхідність вивчення норм Загальної частини для працівників пожежної охорони обумовлюється ще і тим, що найчастіше правильно кваліфікувати (та віднести до відповідної статті Особливої частини КК) злочин, зв'язаний з пожежею, що відбулася, представляє підвищену складність не тільки для працівників дізнання, але і для слідчих, про що свідчить як слідча, так і судова практика.

    Нерозривний зв'язок норм Загальної й Особливої частин кримінального права виявляється також у тім, що при кваліфікації злочинів одночасно застосовуються норми однієї й іншої частин.

    У цій роботі висвітлюються тільки основні, але вкрай необхідні для практичної діяльності інженерно-інспекторського складу органів ДПН положення і норми Загальної частини кримінального права.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины