Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 5.3.5 Закінчення дізнання

    5.3.5 Закінчення дізнання

    Дізнання закінчується упорядкуванням постанови про направлення справи слідчому для проведення попереднього слідства. Ця постанова затверджується прокурором. За справами про тяжкі злочини дізнання повинно бути закінчено не пізніше 10 днів із моменту порушення справи, не залежно від того, встановлено або не встановлено особу, що учинила злочин.

    За справами про злочини, що не є тяжкими, дізнання закінчується не пізніше 10 днів із моменту встановлення особи, що здійснила злочин. Такий порядок установлений ч.1 ст. 109 КПК.

    Другий варіант закінчення дізнання передбачений ч. 2 ст. 109. У ній зазначено, що за наявності обставин, передбачених ст.6 КПК, орган дізнання припиняє справу мотивованою постановою, копію якої спрямовує прокурору в добовий термінш.

    Обставини, передбачені ст. 6 КПК, - це ті обставини, що виключають провадження за кримінальною справою і котрі докладно розглядалися в главі "Порядок проведення попередніх перевірок за фактами пожеж і правові обгрунтування прийняття за ними рішень".

    Таким чином, дізнання закінчується або направлення справи слідчому для проведення попереднього слідства, або припиненням проведення в справі. Третього варіанта закінчення дізнання закон не передбачає.

    Про припинення кримінальних справ органом дізнання виноситься постанова. Після чого справи направляються на збереження в архів УМВС області.

    У зв'язку з внесенням змін і доповнень у Кримінально-процесуальний кодекс України, органи дізнання втратили право відмовляти в порушенні кримінальних справ і припиняти кримінальні справи на підставах, зазначених:

    - у ст. 7 КПК - у зв'язку зі зміною обстановки;

    - у ч. 2 ст.7-2 КПК - у зв'язку з притягненням особи до адміністративної відповідальності;

    - ст. 8 КПК - у зв'язку з передачею матеріалів справи на розгляд товариського суду;

    - ст. 9 КПК - у зв'язку з передачею матеріалів на розгляд комісії зі справ неповнолітніх;

    - ст. 10 КПК - у зв'язку з передачею особи на поруки.

    Право припиняти кримінальні справи на вищеперерахованих підставах належить прокурору, органам попереднього слідства за згодою прокурора (ст. 7-1 КПК).

    Стислі висновки

    Актом порушення кримінальної справи приводиться в хід механізм кримінального судочинства, а посадова особа, якій доручене проведення попереднього розслідування, набуває процесуальних прав.

    Кримінальна справа за фактом пожежі порушується тільки за наявності ознак злочину (ч. 98 КПК). Ознаки злочину виявляються в наслідках пожежі, у її причині, в обставинах, що передували виникненню пожежі. Для порушення справи достатньо однієї ознаки злочину, наявність сукупності ознак складу злочину не є обов’язковим.

    Про порушення кримінальної справи орган дізнання виносить постанову (ст. 98 КПК), у якому вказується підстави до порушення, стаття КК, до котрої ці ознаки відносяться. Кримінальні справи про пожежі, як правило, порушуються за фактом, але можуть порушуватися і проти конкретних осіб.

    Порядок проведення дізнання визначений ст. 104 КПК, він різниться від того, чи проводиться дізнання за справами про тяжкі злочини або за злочинами, що не відносяться до тяжких.

    Дізнання закінчується направленням справи слідчому для проведення попереднього слідства або припиненням його (ст. 104, 108, 109 КПК).


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины