Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 6.2 Очна ставка

    6.2 Очна ставка

    Підстави і порядок проведення очної ставки визначені правилами, що містяться в статтях 173 і 174 КПК.

    Очна ставка являє собою слідчу дію, у ході якої проводиться одночасний допит двох раніше допитаних осіб із приводу тих самих обставин, за наявності в їхніх показаннях протиріч.

    Говорячи про основи для проведення очної ставки, законодавець дозволяє її проводити тільки між раніше допитаними особами. Без наявності протоколу допиту проводити очну ставку не можна. Більше того, очна ставка може проводитися тільки між двома особами, а не трьома і більше. Далі, на очній ставці предметом показань учасників є обставини (наприклад, наявність або відсутність іскрозатримувача на комбайні під час виникнення пожежі), а не їх раніше надані показання в повному обсязі. Очна ставка проводиться тільки тоді, коли в показаннях осіб є істотні протиріччя (наприклад, підозрюваний стверджує, що під час виникнення пожежі в телятнику він знаходився вдома, а свідок стверджує, що бачив, як підозрюваний біг від будівлі телятника за 5-7 хвилин до того, як над дахом з'явився дим).

    Метою проведення очної ставки є усунення цих протиріч. Приймаючи рішення про проведення очної ставки, особа, що проводить дізнання, повинна виходити з конкретних обставин справи, і з урахуванням того, що ця слідча дія допоможе, а не ускладнить встановлення істини.

    На стадії дізнання очна ставка може проводитися між двома свідками, свідком і потерпілим (або підозрюваним), між потерпілим і підозрюваним, між двома підозрюваними і т.д.

    Про проведення очної ставки іноді клопочуться учасники процесу: потерпілий, підозрюваний і інш.

    Очна ставка є самостійною слідчою дією. Але, по суті, очна ставка є різновидом допиту. А тому вона проводиться в повній відповідності до тих правил, які необхідно дотримуватися при допиті того або іншого учасника процесу. Тобто під час проведення очної ставки свідок, потерпілий, підозрюваний мають ті ж обов'язки і права, що і на допиті. Виходячи з цього, визначається і коло осіб, що мають право бути присутніми при проведенні очної ставки - педагог, перекладач і т.д.

    Перед очною ставкою свідки попереджуються про кримінальну відповідальність за відмову від надання показань і за надання явно помилкових показань, потерпілі - за надання явно помилкових показань, підозрюваним роз'яснюється право давати показання. Присутнім роз'ясняються їхні права й обов'язки. Про це робиться відповідний запис у протоколі.

    На початку очної ставки встановлюється, чи знають особи, викликані на очну ставку, одна одну й у яких відносинах вони знаходяться між собою, і це відбивається в протоколі.

    Потім пропонується по черзі дати показання про ті обставини справи, для з'ясування яких призначена очна ставка. Черговість показань встановлює особа, що проводить очну ставку. Першим допитується той, хто за переконанням особи, що проводить дізнання, дає правдиві показання. З'ясувавши всі обставини аналізованого епізоду в першого допитуваного, дізнавач запитує в іншого, чи підтверджує він показання першого, і пропонує йому дати свої показання за цим же питанням.

    Якщо на очній ставці розглядається не один, а декілька епізодів, - доцільно проводити її послідовно за кожним епізодом. З'ясувавши перший, переходять до другого і т.д.

    Після надання показань особа, що проводить дізнання, може кожному з допитуваних задавати питання. Останні, у свою чергу, можуть задавати один одному питання, але тільки з дозволу дізнавача.

    За необхідності дізнавач може оголосити показання одного або одного й другого учасників очної ставки, що ними були надані на попередніх допитах. Але робити це дозволяється тільки після надання показань учасниками на очній ставці і запису їх до протоколу.

    У протоколі очної ставки показання допитуваних записуються в тій черговості, у якій вони давалися. Протокол очної ставки підписується кожним із допитувних осіб, дізнавачем і особами, що були присутні на її проведенні. Причому кожний із допитувних осіб підписує тільки записи своїх показань, а показання іншого - не підписує.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины