Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 2 Поняття злочину

    Поняття злочину

    2 Поняття злочину

    Загальне визначення поняття злочину дане в ст. 11 КК. У цій статті розкривається матеріальний зміст і юридична природа злочину. Згідно ст. 11 КК злочином є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину. Головною ознакою кожного без винятку злочину є його зовнішній прояв у суспільно небезпечному поводженні людини - діянні. Останнє може виявлятися як у дії, так і в бездіяльності.

    Злочинна дія являє собою активну форму людського поводження. Наприклад, проведення електрозварювальних робіт у складському приміщенні, у якому знаходяться пальні матеріали в пальному упакуванні, без уживання заходів від влучення іскор на ці матеріали; навмисні дії, спрямовані на знищення майна шляхом підпалу; приведення в несправний стан засобів пожежогасіння шляхом їхнього псування й інш.

    Злочинна бездіяльність - це пасивна форма поводження особи, що виражається в стримуванні від здійснення визначених дій, що особа могла і зобов'язана була здійснити в силу закону чи узятого на себе зобов'язання. Проявом злочинної бездіяльності буде, наприклад, невиконання вимог правил пожежної безпеки, що привело до виникнення пожежі.

    Законодавець злочином визнає тільки конкретне поводження, провину людини у формі суспільно небезпечного діяння, що заподіює шкоду суспільним відносинам. Думки, переконання, як би негативно вони не оцінювалися суспільством, пресою, мораллю, ідеологією, не є злочинами, оскільки не містять у собі діяння - поводження, учинку.

    Зі змісту ст. 11 КК випливає, що усі без винятку злочини містять у собі й інші, але обов'язкові ознаки. До них відносяться: суспільна небезпека, кримінальна протиправність, винність і караність.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины