Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 5.2.2 Пожежа як подія злочину

    5.2.2 Пожежа як подія злочину

    Найважливішим елементом предмета доведення за будь-якою кримінальною справою є подія злочину. Важливо установити, чи мала місце в дійсності подія, а якщо мала, то чи є вона злочином.

    У п. 6 ст. 101 КПК зазначено, що органи ДПН можуть проводити дізнання тільки за справами про пожежі і порушення протипожежних правил. Тому при розгляді подій, зв'язаних із горінням, варто встановлювати, чи є подія пожежею, а якщо є пожежею, то чи носить пожежа кримінальний характер.

    За Державним стандартом України (ДСТУ) 2272-93 "Пожежна безпека. Терміни та їхні визначення" пожежею варто вважати "неконтрольоване горіння, поза спеціальним вогнищем, що розвивається в часі і просторі".

    Відповідно до "Інструкції з вивчення пожеж" ГУДПО МВС України №12/2/955 від 02 12.93 р. не відносяться до пожеж:

    - випадки горіння, обумовлені специфікою технологічних процесів виробництва або умовами роботи промислових установок і агрегатів;

    - вибухи і спалахи без наступного горіння;

    - випадки теплових проявів електричного струму в електричних мережах, електроустаткуванні, побутових і промислових радіоелектронних приладах, машинах і апаратах, що не викликали розповсюдження небезпечних чинників горіння за їхні межі;

    - спалахи в гартівних ваннах, бітумних і смоловарочних казанах, а також спалахи побутових гасових, бензинових і газових приладів, горіння сажі в димоходах, підгоряння їжі на залишених без догляду багаттях і плитах, що не призвело до матеріальних утрат;

    - випадки самоспалення, якщо вони не призвели до розповсюдження вогню.

    А за "Правилами обліку пожеж", затверджених постановою Кабінету Міністрів № 508 від 26.07.94 р., не підлягають обліку випадки горіння сміття поза будинками і будівлями, сухої трави, листя, пожнивних залишків, якщо для їхнього гасіння не викликалися пожежні підрозділи.

    Будь-який працівник органів державного пожежного нагляду, яку б службову посаду він не обіймав, неминуче зштовхується з практичним застосуванням норм карного права. Як показує досвід, найбільші ускладнення виникають при юридичній оцінці таких подій, як пожежі і злочинні порушення правил пожежної безпеки. Для правильної правової оцінки таких подій рекомендується користуватися методикою, сутність якої полягає в послідовному вирішенні наступних питань (етапів)". Перше з цих питань - чи є дана подія (пожежа) злочином. Для відповіді на поставлене питання варто визначити, чи є розглянута подія малозначною? При позитивній відповіді розглянута подія не є злочином (ст. 11 КК). При негативній відповіді розглянута подія підпадає під ознаки злочину. Другий етап: якщо розглянута подія містить у собі всі ознаки, характерні для будь-якого злочину, варто розглянути її з погляду наявності ознак складу злочину - як об'єктивних, так і суб'єктивних. За відсутності хоча б однієї з ознак розглянута подія не є злочином.

    При позитивній відповіді варто установити, ознаки якого складу конкретного злочину (тобто якої ст. КК) подія містить у собі.

    Установивши, що розглянута подія (пожежа або порушення правил пожежної безпеки) є злочином, необхідно порушити кримінальну справу.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины