Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 5.1.3 Методика встановлення ознак злочинів по справах про пожежі

    5.1.3 Методика встановлення ознак злочинів по справах про пожежі

    Базою для вирішення питання про порушення справи майже завжди можуть бути наслідки пожежі. Подібно тому, як убивство не може бути без трупа, так і пожежа не може бути без наслідків. До того ж, пожежу сховати практично неможливо. Саме наслідки пожежі завжди містять інформацію про ознаки злочину.

    Наслідки пожежі, а точніше сліди впливу вогню і температури, дозволяють у деяких випадках установити причину виникнення пожежі. А причина виникнення пожежі завжди є підставою для рішення питання про порушення справи. Знаючи причину виникнення пожежі, можна без ускладнень визначити не тільки наявність або відсутність ознак злочину, але і конкретизувати їхнє відношення до тієї або іншої статті кримінального закону. От чому дуже важливо, насамперед, установити причину виникнення пожежі. Проте, у деяких випадках цього зробити не вдасться. За таких обставин (за наявності, зрозуміло, серйозних наслідків) невстановлення причини виникнення пожежі і є підставою для проведення попереднього розслідування.

    Ключем до рішення питання про порушення кримінальної справи можуть стати наслідки пожежі, пов'язані з людськими жертвами.

    За загальним правилом питання про відмову в порушенні кримінальної справи за фактом пожежі може виникнути тільки в тому випадку, коли вірогідно встановлено, що смерть потерпілого наступила в результаті його ж необережних дій, що призвели до виникнення пожежі. Причому тільки у випадках, якщо пожежа виникла або в будинку, який належав потерпілому, або в займаній ним квартирі. Якщо ж смерть потерпілого наступила в результаті пожежі, що виникла на підприємстві або в установі (незалежно від форми власності), - необхідно порушувати кримінальну справу, тому що власник зобов'язаний забезпечити безпечні умови праці.

    Якщо в результаті пожежі загинуло два (і більше чоловіки - кримінальну справу треба порушувати, тому що в будь-якому випадку винний за законом повинен бути притягнений до відповідальності. У цьому випадку установити винну особу можливо тільки в ході розслідування, шляхом проведення слідчих дій, включаючи й експертизи.

    Ознаки злочину будуть вважатися достатніми для порушення кримінальної справи, якщо в результаті пожежі хоча і не заподіяний матеріальний збиток, але одній або декільком особам заподіяні тяжкі тілесні ушкодження або середньої тяжкості тілесні ушкодження двом і більше особам.

    Наслідки будь-якої пожежі завжди виявляються у виді визначених фактів. Ці факти можуть характеризувати як суб'єктивну сторону злочинного діяння, так і його об'єктивну сторону. Наприклад, на деяких пожежах, виявлених на ранній стадії розвитку і швидко ліквідованих громадянами або робітниками пожежної охорони, виявляються явно виражені ознаки підпалу. Це можуть бути різноманітні пристрої, призначені для ініціювання горіння, просто пляшки з запальною сумішшю і цілий ряд інших. При появі фактів, що свідчать про підпал, кримінальна справа порушується негайно, незалежно від того, заподіяний або не заподіяний матеріальний збиток.

    Частими є випадки, коли пожежі виникають у результаті підпалів, що учиняються особами, які страждають психічними розладами. Варто мати на увазі, що наявність якогось навіть серйозного психічного розладу в особи, що здійснила підпал, не звільняє орган дізнання від обов'язку порушення кримінальної справи за фактом пожежі і проведення дізнання у встановленому законом порядку.

    Часто пожежі виникають в установах, на підприємствах і т.п. в умовах, що виключають навмисний підпал. Наприклад, у робочий час при великій кількості робітників. Виникнення такого різновиду пожеж звичайно пов'язано з аварійними режимами або відмовами в роботі інженерного устаткування, або з порушеннями технології виробничих процесів. Так, у денний і робочий час 12 червня в цеху № 4 заводу "0ргтехніка" зайнялася одна з машин, призначена для виготовлення пишучих вузлів для кулькових ручок. У результаті пожежі вогнем були ушкоджені приміщення кутового поверху виробничого будинку, а також виробниче устаткування, що знаходилося в приміщеннях.

    Конкретні обставини виникнення аналізованої пожежі хоча і не містили відповіді на питання, чому саме виникло горіння в машині, але водночас переконливо вказували на те, що причиною виникнення пожежі могли бути порушення правил пожежної безпеки. Іншими словами, обставини виникнення самі по собі вказували на наявність ознак злочину, передбаченого відповідною частиною ст. 270 КК.

    Таким чином, якщо обставини, що передують виникненню пожежі, указують на те, що причина виникнення пожежі пов'язана з порушенням вимог пожежної безпеки, кримінальну справу слід порушувати за ознаками ч. 1 або ч. 2 ст. 270 КК, у залежності від розміру матеріального збитку.

    Якщо в ході попередньої перевірки пожежі не вдається встановити причину її виникнення, відсутні і наслідки у виді людських жертв і тілесних ушкоджень, не виявляються або відсутні дані про підпал, немає достатніх даних, що вказували б і на порушення правил пожежної безпеки, то за подібних обставин ознаки злочинних діянь слід шукати в характері і грошовому вираженні матеріального збитку, заподіяного пожежею. При цьому підставою для порушення справи буде самий факт заподіяння матеріального збитку або інших наслідків, передбачених однією з частин ст. 270 КК.

    Сумуючи вищевикладені вимоги кримінального і кримінально-процесуального законодавства, можна зробити висновок про те, що ознаки злочинів у фактах пожеж можуть виявлятися:

    а) у причині виникнення пожежі;

    б) у даних, що свідчать про підпал;

    в) у наслідках пожежі у виді людських жертв або в заподіянні тяжких і середньої тяжкості тілесних ушкоджень;

    г) у порушенні правил пожежної безпеки;

    д) в інших наслідках пожежі у виді матеріальних утрат.

    Варто підкреслити, що для порушення кримінальної справи достатньо встановлення хоча б одного з вище зазначених чинників і зовсім не потрібно наявності сукупності їх, тобто за наявності значного збитку - порушується кримінальна справа, є дані про те, що пожежа сталася тільки в результаті порушень правил пожежної безпеки - порушується кримінальна справа. Іншими словами, за чинним законодавством, переважна більшість фактів пожеж містить достатні дані, що свідчать про наявність ознак злочинних діянь.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины