Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 3.1 ПОНЯТТЯ

    .1 ПОНЯТТЯ "ОРГАН ДІЗНАННЯ СИСТЕМИ ДПН"

    Щоб визначити зміст поняття "орган дізнання системи ДПН", потрібно уточнити, що ж таке "орган ДПН" Варто визнати, що вживання словосполучень "орган дізнання" і "орган ДПН" є дуже незручним через співзвуччя. Користуватися ними в такому виді доводиться тому, що так іменує їх закон.

    Звичайно "органом" називають частину цілого, яка виконує певні функції, наприклад, орган зору, орган слуху, органи керування, машини і т.п.

    "Органом" називають і установу, що виконує певні задачі в тій або іншій області громадського життя. Правоохоронні органи - це прокуратура, міліція. Органи попереднього розслідування - це дізнання і слідчі. Державна пожежна охорона є органом МВС, у свою чергу вона має і свої органи. Виходячи з цього, можна стверджувати, що "органи ДПН" є складовою частиною пожежної охорони, а його функції пов'язані зі здійсненням пожежного нагляду.

    Термін "пожежна охорона" вживається в двох значеннях. У широкому розумінні - це система державних і суспільних заходів, спрямованих на охорону життя і здоров'я людей і матеріальних цінностей. У вузькому розумінні "пожежна охорона" розуміється як організація, що здійснює заходи щодо пожежної профілактики і боротьби з пожежами.

    У ст. 15 Закону України "Про пожежну безпеку" зазначено, що пожежна охорона поділяється на державну, відомчу, сільську і добровільну, а в ст. 7 говориться про те, що "державний пожежний нагляд за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об'єктах (незалежно від форми власності) здійснюється відповідно до чинного законодавства Державної пожежної охоронної". З тексту ст. 16 названого закону витікає, що державний пожежний нагляд здійснює тільки Державна пожежна охорона. Приведене дозволяє стверджувати, що органи державного пожежного нагляду є складовою частиною тільки Державної пожежної охорони. Це означає, що такі види пожежної охорони, як відомча, сільська і добровільна не містять у собі органів державного нагляду і ніяка з цих організацій як сама по собі, так і посадові особи цих організацій не мають відношення до дізнання по справах про пожежі. Що стосується діяльності щодо попередження пожеж організацій, що не входять у Державну пожежну охорону, то вона здійснюється шляхом проведення пожежного нагляду, а не державного пожежного нагляду.

    Відмінність пожежного нагляду від державного пожежного нагляду виражається лише в тому, що органам ДПН законодавцем надане більш широке коло прав. Так, тільки органи ДПН мають право припиняти роботу підприємств, цехів і дільниць, якщо створюється погроза виникнення пожежі, застосувати штрафні санкції до підприємств за порушення правил пожежної безпеки, робити дізнання за пожежами.

    Приведені вище законоположення дозволяють зробити два дуже важливих висновки: перший - органи ДПН є складовою частиною тільки Державної пожежної охорони, і другий - державний пожежний нагляд - це одна з функцій цього виду пожежної охорони.

    Отримавши відповіді на ці окремі, але важливі питання, можна визначити місце органів ДПН у структурі Державної пожежної охорони.

    У п. 6 "Положення про Державну пожежну охорону" зазначено, що центральним органом державного пожежного нагляду є Управління Державної пожежної охорони (УДПО) МВС України, очолюване начальником УДПО, що одночасно, за посадою, є головним державним інспектором України за пожежного нагляду, а його заступник - заступником головного державного інспектора України за пожежного нагляду.

    Територіальними органами ДПН є: Управління Державної пожежної охорони Головного управління МВС України в Криму, управління Державної пожежної охорони Головних управлінь МВС України в м. Києві і Київської області, управління, відділи державної пожежної охорони управлінь МВС України в областях і м.Севастополі.

    Очолюють територіальні органи відповідні начальники, що за посадою є головними державними інспекторами з пожежного нагляду Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, а їхні заступники - заступниками цих державних інспекторів з пожежного нагляду.

    Місцевими органами ДПН є загони, частини, відділи (відділення), безпосередньо підпорядковані УДПО МВС України, інші підрозділи Державної пожежної охорони МВС України в містах, селищах міського типу, у районах міст, служби Державної пожежної охорони районів областей. Начальники названих підрозділів за посадою є головними державними інспекторами з пожежного нагляду відповідно міст, селищ міського типу, районів у містах і районів в областях.

    Право здійснення державного пожежного нагляду, крім начальників органів, надано робітникам із числа інженерно-інспекторського складу, що, відповідно до "Положення про Державну пожежну охорону", за посадою є державними інспекторами з пожежного нагляду. Таким чином, посадовими особами органів ДПН є тільки ті співробітники, що за посадою є державними інспекторами з пожежного нагляду. Не можуть, наприклад, здійснювати пожежний нагляд начальники варт, інші особи командного складу, що не є за посадою державними інспекторами, навіть у тих випадках, коли вони проводять профілактичну роботу на території або на об'єкті, що обслуговується підрозділом.

    Викладене дозволяє дати визначення поняттю "органи державного пожежного нагляду" - це структурні (центральний, територіальні, місцеві) підрозділи Державної пожежної охорони, що мають у штаті співробітників, які наділені правом здійснювати державний пожежний нагляд і за посадою є державними інспекторами з пожежного нагляду.

    Для органів держпожежнагляду функція пожежного нагляду є основною. Потреба в проведенні дізнання з'являється епізодично: тільки тоді, коли відбуваються пожежі або виявляються діяння, пов'язані зі злочинними порушеннями правил пожежної безпеки. В органах державного пожежного нагляду немає штатних дізнавачів. Обов'язки осіб, що роблять дізнання, виконують інспектори. А тому поняття органу дізнання системи держпожежнагляду може бути визначено як право й обов'язок органу держпожежнагляду робити дізнання. Іншими словами - проведення дізнання - це одна з функцій ДПН.

    З іншого боку правозастосовувальна діяльність держпожежнагляду є частиною діяльності правоохоронних органів, частиною кримінального процесу. А тому органи дізнання, як і слідчі органи, є складовою такого поняття, як органи попереднього розслідування.

    Не суперечить закону і висновок про те, що органами дізнання системи держпожежнагляду є місцеві, територіальні і центральні органи ДПН, незважаючи на відсутність у них спеціальних служб і штатних робітників. Не буде суперечити висновок: органи дізнання системи ДПН є частиною діяльності органів попереднього розслідування в системі правоохоронних органів.

    Співробітниками органів дізнання системи ДПН є - у кримінально-процесуальному розумінні - тільки посадові особи атестованого складу, що обіймають посади не нижче інспектора й одночасно за посадою такі, що є державними інспекторами з пожежного нагляду.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины