Застосування Кримінального та Кримінально-процесуального


  • Книга «ЗККПКУ»
  • 10 Суб'єкт злочину

    10 Суб'єкт злочину

    Суб'єктом злочину за кримінальним правом України визнається фізична осудна особа, що досягла віку, з якого настає кримінальна відповідальність, винна в здійсненні суспільно небезпечного діяння, яке визначається кримінальним законом як злочин. Суб'єктом злочину може бути тільки фізична особа, тобто як громадянин України, так і особа без громадянства, а рівно і підданий іноземної держави.

    Юридичні особи не є суб'єктами злочину. За дії, вчинені від імені юридичних осіб, у випадку, якщо в них міститься склад злочину, відповідальність несуть фізичні особи, винні в здійсненні злочину.

    До суб'єктів злочину може відноситися тільки особа, що досягла віку, з якого за законом установлюється кримінальна відповідальність (ст. 22 КК). За загальним правилом, встановленим кримінальним законом, до кримінальної відповідальності можуть притягатися тільки особи, яким до здійснення злочину виповнилося 16 років. За деякі злочини, але точно визначені законом, відповідальність настає з 14 літнього віку. За умисне знищення майна, вчинене шляхом підпалу (ч. 2 ст. 194 КК), у відповідності до ст. 22 КК відповідальність настає з 14-літнього віку.

    Під осудністю розуміється здатність особи усвідомлювати свої дії і керувати своїми вчинками. Суспільно небезпечне діяння, скоєне несамовитою особою, не визнається злочином, тому що в діях душевнохворої людини відсутня провина. До осіб, що вчинили суспільно небезпечні діяння в стані неосудності, можуть бути застосовані судом примусові міри медичного характеру. Порядок проведення попереднього розслідування по справах про діяння душевнохворих осіб установлений відповідними статтями Кримінально-процесуального кодексу України.

    Особи, що вчинили злочини в стані сп'яніння, не звільняються від кримінальної відповідальності (ст. 21 КК).

    Вище зазначені ознаки: фізична, осудна особа й особа, що досягла визначеного віку, є необхідними і достатніми юридичними ознаками, що характеризують загальний суб'єкт злочину.

    Спеціальний суб'єкт. Крім названих ознак, характерних для всіх складів злочинів, у деяких нормах Особливої частини Кримінального кодексу України суб'єкт злочину наділяється додатковими специфічними властивостями, але такими, що є обов'язковими для конкретного складу злочину. Наприклад, за розголошення державної таємниці може притягатися до відповідальності тільки та особа, якій ця таємниця була довірена чи стала відома по службі чи роботі; розкрадання державного майна може вчинити тільки та особа, якій це майно було довірене чи знаходилося в її веденні, за відхилення від платежу аліментів - тільки та особа, що за рішенням суду зобов'язана була їх виплачувати; зловжити службовим становищем - тільки посадова особа.

    У деяких конкретних статтях Особливої частини Кримінального кодексу хоча і не вказується спеціальний суб'єкт злочину, але він (спеціальний суб'єкт) явно припускається. Наприклад, свідомо незаконний арешт, затримку, притягнення свідомо невинної особи до кримінальної відповідальності можуть зробити тільки працівники органів слідства і дізнання чи суду.

    При рішенні питання про притягнення до кримінальної відповідальності за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки за кожною з двох частин статті 270 варто мати на увазі, що і ця стаття вимагає, щоб суб'єкт порушення був спеціальним. Узагальнюючи вищевикладене, можна зробити висновок: спеціальним суб'єктом злочину вважається особа, що, крім загальних ознак суб'єкта (осудність і досягнення визначеного віку), має ще додаткові ознаки і властивості, лише за наявності яких ця особа може виступати в якості виконавця того чи іншого злочину.

    Точне з'ясування ознак спеціального суб'єкта має велике значення для правильної кваліфікації злочинів. Докладно про те, якими ж специфічними ознаками повинен володіти спеціальний суб'єкт для притягнення до кримінальної відповідальності за порушення правил пожежної безпеки, буде викладено нижче при аналізі складу злочину ст. 270 КК.


    © 2004 Академя гражданской защиты Украины