МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ по застосуванню Кодексу України про адміністративні правопорушення в діяльності органів державного пожежного нагляду

2.5 Відповідальність неповнолітніх

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, що здійснили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 241 дійсного Кодексу (ст. 13 КУАП).

Неповнолітні — це особи, що не досягли 18-ти років, тобто віку, з досягненням якого закон зв’язує настання повної дієздатності. Неповнолітні, котрі не досягли встановленого Законом віку (14-и років відповідно до Карного законодавства і 16-и років відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення) є малолітніми і до юридичної відповідальності, у тому числі адміністративної, не залучаються, оскільки визнаються не здатними правильно усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. Причому, як свідчать положення статті, адміністративна відповідальність неповнолітнього може наступити тільки в тому випадку, якщо 16 років виповнилося йому саме до моменту здійснення протиправного діяння, а не у час рішення питання про залучення його до адміністративної відповідальності.

До неповнолітнього віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, що здійснив адміністративну провину, можуть бути застосовані заходи, передбачені ст. 241 КУАП, а саме: попередження; догана чи сувора догана, зобов’язання привселюдно чи в іншій формі попросити вибачення у потерпілого, передача неповнолітнього під нагляд батькам чи особам, що їх заміняє, або під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їхньою згодою, а також окремим громадянам на їхнє прохання. Причому названі заходи застосовуються уповноваженим юрисдикційним органом поза залежністю від бажання неповнолітнього.

© 2004 Академя гражданской защиты Украины