МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ по застосуванню Кодексу України про адміністративні правопорушення в діяльності органів державного пожежного нагляду

2.21 Обставини, що зм’якшують відповідальність за адмініст-ративне правопорушення

Обставинами, що пом’якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються (ст. 34 КУАП):

  1. щире розкаяння винного;
  2. запобігання винним шкідливих наслідків правопорушення, добровільне відшкодування збитку чи усунення заподіяної шкоди;
  3. здійснення правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання або при стіканні важких особистих чи сімейних обставин;
  4. здійснення правопорушення неповнолітнім;
  5. здійснення правопорушення вагітною жінкою чи жінкою, що має дитину віком до одного року.

Законодавством можуть бути передбачені й інші обставини, що пом’якшують відповідальність за адміністративне правопорушення. Орган (посадова особа), що вирішує справу про адміністративне правопорушення, може визнати пом’якшуючими й обставини, не зазначені в законодавстві.Першим у переліку обставин, що пом’якшують відповідальність за здійснення адміністративної провини, зазначене щире розкаяння винного. Це пояснюється тим, що щире розкаяння несе в собі серйозний морально-етичний потенціал, спонукає правопорушника до визнання неправомірності й аморальності свого поводження. Щире розкаяння винного припускає добровільну заяву про нього органу (посадовій особі), що розглядає справу, з поясненням обставин і причин правопорушення.

Обставиною, що пом’якшує адміністративну відповідальність, Кодекс називає також запобігання винним шкідливих наслідків правопорушення і добровільне відшкодування ним збитку чи усунення заподіяної шкоди.

Добровільне відшкодування збитку може здійснюватися різними способами. Порушник компенсує збиток виплатою грошей, своїм майном, особистою працею. Заподіяна шкода усувається не тільки відшкодуванням матеріального збитку, але і за допомогою дій морального характеру, зокрема, вибачень в усній чи письмовій формі.

Здійснення адміністративної провини під впливом сильного душевного хвилювання визнається пом’якшувальною обставиною, якщо особа є осудною.

Причинами виникнення в людини сильного душевного хвилювання можуть бути: нанесення ій тяжкої образи, здійснення над нею насильства і т.п. Такий стан впливає на психіку людини, послабляє контроль за особистим поводженням, знижує її можливість розумно оцінювати зненацька сформовану ситуацію.

Близько до розглянутої обставини примикає також стікання важких особистих чи сімейних обставин, під впливом яких винний робить адміністративну провину. Стікання важких особистих чи сімейних обставин — це морально-етичні і матеріальні утруднення, що послабляють волю особи, що зробила провину, знижують її стійкість у складних умовах і служать спонукальним мотивом до неправомірної дії чи бездіяльності. Прикладом цього може бути недотримання чи порушення правил руху чи інших загальнообов’язкових правил особою, що знаходиться під враженням смерті чи важкої хвороби близької людини, переживає загибель свого майна в результаті пожежі і т.п.

До обставин, що пом’якшують адміністративну відповідальність, відноситься і здійснення адміністративної провини неповнолітнім. Пояснюється це тим, що неповнолітні звичайно не мають устояної психіки, достатнього життєвого досвіду, навичок правомірного поводження, не завжди усвідомлюють його шкідливість, легко піддаються впливу інших осіб, особливо старших за віком, що нерідко виступають організаторами чи підбурювачами правопорушень; враховується також і те, що неповнолітні легше піддаються виховному впливу і можуть бути виправлені без застосування твердих заходів адміністративного стягнення.

Ще однією пом’якшувальною обставиною, зазначеною у Кодексі про адміністративні правопорушення, є здійснення адміністративної провини вагітною жінкою чи жінкою, що має дитину віком до одного року. Здійснення правопорушення вагітною жінкою визнається одним із пом’якшуючих відповідальність обставин, оскільки такий стан супроводжується підвищеною чутливістю, запальністю, може відбиватися на поводженні, а іноді приводить до здійснення правопорушення. Стан вагітності повинен оцінюватися як пом’якшувальна обставина тільки в тому випадку, коли адміністративна провина зроблена саме під впливом цього фактора.

Наявність у жінки дитини віком до одного року повинна привести до пом’якшення відповідальності за здійснення адміністративної провини, тому що складнощі, що виникають нагляду за дитиною (наприклад, безсонні ночі унаслідок хвороби немовляти, відсутністть допомоги з боку інших осіб і т.п.) підривають здоров’я матері, роблять її дратівливою, запальною, що може відбитися на її поводженні, штовхнути на здійснення неправомірних дій.

Законодавець не вичерпує всіх обставин, що можуть бути визнані пом’якшуючими адміністративну відповідальність. Він надає юрисдикційному органу (посадовій особі), що вирішує справу про адміністративне правопорушення, право визнавати пом’якшуючими і такі обставини, що не зазначені в Законі, але, власне кажучи, є такими (наприклад, здійснення провини під впливом погрози чи примусу, у силу матеріальної, службової чи іншої залежності, у стані деякого перевищення меж необхідної оборони від протиправного зазіхання і т.п.).

© 2004 Академя гражданской защиты Украины