|
Випалювання стерні, лугів, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною й іншою природною рослинністю, рослинності чи її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалих листів у парках, інших зелених насадженнях і газонах у населених пунктах без дозволу органів державного контролю в області охорони навколишнього природного середовища чи з порушенням умов такого дозволу — тягне накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян і на посадових осіб— від трьох до десяти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (ст. 771 КУАП).Об’єктами зазіхання правопорушень, передбаченими статтею, є пожежна безпека й охорона навколишнього середовища, а також порядок управління, пов’язаний зі здійсненням державного контролю в області охорони навколишнього природного середовища.
Об’єктивна сторона правопорушення виражається в самовільному випалюванні сухої рослинності чи її залишків, тобто в знищенні сухої рослинності чи її залишків шляхом підпалу без відповідного на те дозволу, видаваного органами державного контролю в області охорони навколишнього природного середовища, чи з порушенням умов такого дозволу. Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони даного правопорушення, передбаченого статтею, є місце здійснення правопорушення, а саме: випалювання стерні на лугах, пасовищах, випалювання ділянок зі степовою, водно-болотною й іншою рослинністю, випалювання рослинності чи її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, випалювання опалих листів у парках, інших зелених насадженнях і газонах у населених пунктах.
Відповідальність настає за самовільне випалювання сухої рослинності чи її залишків, але зроблене в межах територій і об’єктів природно-заповідного фонду (див. Коментар до ст.91 Кодексу).
Згідно ст. 61 Закону України від 25.06.91. “Про охорону навколишнього природного середовища” під природно-заповідним фондом України варто розуміти ділянки суші і водяного простору, природні комплекси й об’єкти, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну народногосподарську цінність і призначені для збереження природної розмаїтості, генофондів тварин і рослин, підтримки загального екологічного балансу і фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського користування цілком чи частково і з’являються територією чи об’єктом природно-заповідного фонду України (державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам’ятники природи, ботанічні сади, дендропарки і зоопарки та інш.).
Із суб’єктивного боку дане правопорушення характеризується навмисною і необережною провиною.
Суб’єктом правопорушення можуть бути громадяни і посадові особи.
Справи про правопорушення розглядаються органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України.
|