Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне накладення штрафу на громадян у розмірі від одного до трьох неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян і на посадових осіб— від трьох до десяти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Знищення чи ушкодження лісу в результаті необережних дій з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що привело до виникнення лісової пожежі чи поширення її на значній площі,—тягнуть накладення штрафу на громадян у розмірі від трьох до десяти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян і на посадових осіб— від семи до дванадцяти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (ст. 77 КУАП).Об’єктом правопорушення є суспільна безпека та її конкретний прояв — пожежна безпека, тобто життя, здоров’я громадян і майно власників, а в остаточному підсумку — навколишнє природне середовище. Розглянуте правопорушення зазіхає також на встановлений порядок управління, зв’язаний з виконанням службових обов’язків посадовими особами підприємств, установ, організацій, відповідальних за дотримання правил, нормативів і стандартів в області пожежної безпеки в лісах України.
Оскільки пожежі спричиняють великі людські жертви, заподіюють шкоду здоров’ю людей і величезний матеріальний збиток, самим негативним чином впливають на екологічну обстановку в країні, держава встановлює загальні вимоги пожежної безпеки. Ці вимоги встановлені Лісовим кодексом України від 21.01.94, Законом України від 17.12.93 “Про пожежну безпеку” та іншими нормативними актами. Правила, нормативи і стандарти пожежної безпеки в лісах є обов’язковими для виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами незалежно від їхніх організаційно-правових форм і форм власності, їх посадовими особами, громадянами, а також об’єднаннями громадян.
Вимоги пожежної безпеки в лісах включають загальні вимоги, виконання яких обов’язково для всіх лісокористувачів, і спеціальні вимоги, пропоновані до різних лісокористувачів окремо. До загальних вимог відноситься заборона розведення багать поза встановленими для цього місцями, кидання в лісах палаючих сірників і недокурків, уживання при полюванні пижів з легкозаймистих чи тліючих матеріалів, заправлення в лісі паливних баків пальним, двигунів внутрішнього згоряння при роботі двигуна, спалювання сміття поблизу лісів не на спеціально відведених місцях та ін. До спеціальних вимог пожежної безпеки в лісах можна віднести обов’язок лісогосподарських підприємств щодо будови в лісі різних протипожежних бар’єрів у вигляді протипожежних розривів, захисних мінералізованих смуг, канав і ін., а також будівництво доріг, водойм, очищення лісу від деревного мотлоху й інших легкозаймистих матеріалів, проведення заходів щодо попередження поширення лісових пожеж (регулювання складу дерев, санітарні рубання, очищення місць рубань).
Об’єктивна сторона даного правопорушення містить у собі дію чи бездіяльність, що порушує правила пожежної безпеки.
Правопорушення, передбачене дійсною статтею, може бути зроблене як навмисне, так і за необережністю .
Суб’єктами правопорушення можуть бути посадові особи і громадяни.
Справи про зазначені правопорушення розглядаються органами лісового господарства й органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища й ядерної безпеки України.