Адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше двох місяців із дня здійснення правопорушення, а при триваючому правопорушенні— двох місяців із дня його виявлення.
У випадку відмовлення в порушенні кримінальної справи або припиненні кримінальної справи, але при наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше місяця з дня ухвалення рішення про відмовлення в порушенні кримінальної справи або про його припинення (ст. 38 КУАП).Стаття визначає давні терміни для залучення до адміністративної відповідальності і застосування адміністративного впливу, тобто терміни, після закінчення яких можливість накладення адміністративного стягнення виключається.
За загальним правилом, термін давнини для залучення до адміністративної відповідальності не може перевищувати двох місяців. Установлення такого порівняно невеликого терміну для накладення адміністративного стягнення викликане тим, що ефективність заходів, застосовуваних за здійснення адміністративної провини, зростає, якщо призначення і виконання цих заходів максимально наближені до моменту здійснення правопорушення, і вони проводяться оперативно. При цьому, однак, необхідно мати на увазі, точка відліку зазначеного терміну для різних за характером адміністративних провин різна.
Для більшості адміністративних провин моментом, з якого починає текти давній термін, є день здійснення правопорушення. Разом з тим для так званих триваючих провин дата відліку двомісячного терміну настає не з моменту його виявлення.
У будь-якому випадку при численні двомісячного терміну не повинні прийматися в розрахунок та доба, якою починається закінчення терміну. При цьому завершується давній термін у 12 годин ночі останньої доби встановленого терміну.
Частиною 2 статті 38 КУАП регулюється специфічна ситуація, коли при аналізі матеріалів конкретної справи виявляється відсутність складу злочину, але є всі ознаки здійснення адміністративної провини. У цих випадках прокурор, слідчий, орган дізнання чи суддя відмовляють у порушенні кримінальної справи або припиняють її, якщо вона була порушена, і направляють матеріали про правопорушення відповідному органу (посадовій особі) для залучення винного до адміністративної відповідальності. Вирішуючи питання про відповідальність, уповноважений на те орган (посадова особа) повинен керуватися правилом, суть якого в тім, що адміністративне стягнення в даному випадку може бути накладене не пізніше місяця з дня прийняття постанови про відмовлення в порушенні кримінальної справи чи про її припинення.