МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ по застосуванню Кодексу України про адміністративні правопорушення в діяльності органів державного пожежного нагляду

3.5 Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки

Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також використання пожежної техніки і засобів пожежогасіння не за призначенням — тягне накладення штрафу на громадян від 0,5 до семи неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від двох до десяти неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (ст. 175 КУАП).Забезпечення пожежної безпеки є невід’ємною частиною державної діяльності по охороні життя і здоров’я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища (із преамбули до Закону України “Про пожежну безпеку”). Керівники підприємств, установ, організацій несуть персональну відповідальність за пожежну безпеку довірених їм об’єктів, на них покладений обов’язок здійснення необхідних заходів для попередження пожеж. Міністерства і відомства, виконкоми місцевих Рад повинні систематично контролювати виконання установлених вимог з питань пожежної безпеки населених пунктів і об’єктів народного господарства.

Об’єктом передбачених у даній статті правопорушень є суспільна безпека. Характер і особливості таких правопорушень вказуються в статті шляхом відсилання до спеціальних правил і норм галузевого чи міжгалузевого характеру, що містить вимоги зі забезпечення пожежної безпеки. Саме ці нормативні акти дають відповідь про те, які конкретні порушення в даному випадку тягнуть адміністративну відповідальність. Правопорушення, що стосуються пожежної безпеки, можуть являти собою дію чи бездіяльність. Тому в статті згадується як порушення встановлених правил пожежної безпеки, тобто як здійснення дій усупереч цим правилам, так і невиконання їх, тобто бездіяльність, ігнорування існуючих вимог з цього питання.

Необхідно мати на увазі, що за дане правопорушення настає адміністративна відповідальність за умови, що воно не призвело до виникнення пожежі. У противному випадку винна особа підлягає карній відповідальності за ч. 1 ст. 2201 КК України. Кримінальна відповідальність (за ч. 1 ст. 2201) настає також у тому випадку, коли порушення правил пожежної безпеки вчинене особою, до якої раніше протягом року застосовувалося адміністративне стягнення за таке ж саме порушення. Порушення правил пожежної безпеки в лісах не входить у коло правопорушень, охоплюваних даною статтею, воно передбачено статтею 77 дійсного Кодексу.

Порушення правил пожежної безпеки може відбуватися навмисне чи через необережність. Особа винна в здійсненні порушення, якщо вона передбачала можливість небезпечних наслідків своєї дії чи бездіяльності і свідомо допускала настання цих наслідків або легковажно розраховувала на їхнє запобігання. Через недбайлість особа не передбачала можливості таких наслідків, однак повинна була і могла їх передбачати.

Відповідальність за цією статтею несуть, у першу чергу, посадові особи — керівники підприємств, установ і організацій, начальники цехів, ділянок та інші особи, відповідальні за пожежну безпеку. До відповідальності можуть бути притягнуті також громадяни, наприклад, власники індивідуальних будинків, наймачі квартир у державному чи колективному житловому фонді й ін.

Справи про дані правопорушення підлягають розгляду органами державного пожежного нагляду (ст. 223). Протоколи про правопорушення складають уповноважені на те посадові особи державної, відомчої, сільської пожежної охорони і члени добровільних пожежних дружин (команд), протипожежних об’єднань громадян.

© 2004 Академя гражданской защиты Украины