По справах про адміністративні правопорушення, розглянуті органами, зазначеними в статтях 218-221 дійсного Кодексу, протоколи про правопорушення мають вправо складати працівники відомчої, сільської пожежної охорони і члени добровільних пожежних дружин (команд), протипожежних об’єднань громадян (ст. 120, 175, 188-8)Позиція українського законодавця представляється більш значущою, незважаючи на удавану, на перший погляд, громіздкість статті, вона полегшує визначення особи, правомочної складати протокол про ту чи іншу провину. Втім, законодавець виявив визначену непослідовність: в одних випадках він точно вказує на особу, що має право складати протокол (добровільний народний дружинник, інспектор інспекції по маломірних судах і т.д.), в інших - говорить про уповноважену посадову особу того чи іншого органу (виконавчих комітетів місцевих рад народних депутатів, державного газового нагляду і т.д.). Тому в останньому випадку варто звертатися до відомчих актів, тому що відповідно до загального правила перелік посадових осіб, правомочних складати протоколи про адміністративні правопорушення, затверджується відповідними міністерствами і відомствами. Таке положення встановлене, наприклад, пунктом 33 Правил охорони електричних мереж під напругою понад 1000 вольт. Ці повноваження повинні підтверджуватися відповідним посвідченням. Крім того, законодавець не розшифрував коло осіб, правомочних складати протоколи про провини, підвідомчих органам міліції, пожежного нагляду і залізничного транспорту. Аналіз відомчих нормативних актів дозволяє зробити висновок про те, що протоколи про адміністративні правопорушення, боротьба з якими покладена на органи внутрішніх справ, складаються:
а) черговими по органах внутрішніх справ та їхніми помічниками, черговими інспекторами по медичних витверезниках при міськрайорганах внутрішніх справ;
б) дільничними інспекторами міліції;
в) інспекторами інспекцій по справах неповнолітніх;
г) іншими посадовими особами органів внутрішніх справ, яким таке право надане законодавством і наказами МВС України. Зокрема, протоколи про порушення правил пожежної безпеки складають головні державні інспектори з пожежного нагляду та їхні заступники, старші державні інспектори і державні інспектори з пожежного нагляду, а також особовий склад воєнізованої і професійної пожежної охорони, прапорщики й офіцери частин і підрозділів пожежної охорони, працівники міліції і начальницький склад відомчої пожежної охорони, начальники добровільних пожежних дружин і пожежних команд, члени пожежно-технічних комісій і позаштатних пожежних інспекторів.
У тих випадках, коли провину виявляє особа, що не має права на складання протоколу, подачею рапорту чи іншим способом вона повідомляє про це того, хто може ужити відповідних заходів.