|
У розгляді справи про адміністративне правопорушення може брати участь адвокат.
Адвокат вправі знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, за дорученням особи, що його запросила, від її імені приносити скарги на рішення органу (посадової особи), що розглядає справу.
Повноваження адвоката на участь у розгляді справи засвідчуються ордером, який видається юридичною консультацією (ст.271 КУАП).Основною задачею адвокатури є надання юридичної допомоги громадянам і організаціям. Адвокати — це члени добровільного об’єднання (колегії) осіб, що займаються адвокатською діяльністю. (Закон України “Про адвокатуру” від 19 грудня 1992 р.).
Адвокатура є добровільним професійним суспільним об’єднанням, покликаним сприяти захисту прав, свобод і представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, надавати їм іншу юридичну допомогу.
Адвокатом може бути громадянин України, що має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста чи помічника адвоката не менше 2 років, що здав кваліфікаційні іспити, одержав свідоцтво про право займатися адвокатською діяльністю й адвоката України, що прийняв Присягу.
Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, державному нотаріаті, органах внутрішніх справ, службі безпеки, органі державного управління. Адвокатом не може бути також особа, що має судимість.
Адвокати надають консультації і роз’яснення з юридичних питань, усні і письмові довідки за законодавством, складають заяви, скарги й інші документи правового характеру, засвідчують копії документів по справах, що вони ведуть, здійснюють представництво в суді, інших державних органах, перед громадянами і юридичними особами, надають юридичну допомогу підприємствам, установам, організаціям, здійснюють правове забезпечення підприємницької і зовнішньоекономічної діяльності громадян і юридичних осіб, виконують свої обов’язки відповідно до карно-процесуального законодавства в процесі дізнання і попереднього слідства.
Адвокат може надавати й інші види юридичної допомоги, передбачені законодавством.
При здійсненні професійної діяльності адвокат має право:
- представляти і захищати права й інтереси громадян і юридичних осіб за їхнім дорученням у всіх органах, підприємствах, установах і організаціях, у компетенцію яких входить вирішення відповідних питань;
- збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази в цивільних, господарських, кримінальних справах і справах про адміністративні правопорушення;
- запитувати й одержувати документи чи їхні копії від підприємств, установ, організацій, об’єднань, а від громадян — за їхньою згодою;
- знайомитися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для виконання доручення документами і матеріалами, за винятком тих, котрі містять відомості, що складають таємницю, яка охороняється законом;
- одержувати письмові висновки фахівців з питань, що вимагають спеціальних знань;
- застосовувати науково-технічні засоби відповідно до чинного законодавства;
- доповідати клопотання і скарги на прийомі в посадових осіб і відповідно до закону одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги;
- бути присутнім при розгляді своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів і давати пояснення клопотань і скарг;
- здійснювати інші види діяльності, передбачені законодавством.
Адвокат зобов’язаний у своїй діяльності точно і неухильно дотримуватись вимог діючого законодавства, використовувати всі передбачені законом засоби і способи захисту прав і законних інтересів громадян і організацій, що звернулися до нього за юридичною допомогою.
Одним з видів юридичної допомоги є здійснюване адвокатами представництво в суді й інших державних органах по справах про адміністративні правопорушення. Як вказується в ст. 268 дійсного Кодексу, особа, що притягнута до адміністративної відповідальності, вправі при розгляді справи запросити адвоката і користуватися його юридичною допомогою.
Адвокат може брати участь у веденні справи після складання протоколу про адміністративне правопорушення. Згідно ст. 278 він вправі збуджувати клопотання перед відповідним органом чи посадовою особою вже в ході підготовки до розгляду справи. Беручи участь у розгляді справи, адвокат представляє особу, що його запросила, але не затінює її, а діє в процесі поряд з нею. Він має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, представляти докази, приносити доручення і від імені особи, що його запросила, скарги на постанову, винесену в справі.
У Законі України “Про адвокатуру” (ст. 18) передбачено, що адвокат, що виступає як представник, правомочний запитувати через юридичну консультацію довідки, характеристики чи інші документи, необхідні у зв’язку з наданням юридичної допомоги, з державних і громадських організацій, що у встановленому порядку зобов’язані видавати ці документи чи їхні копії, а також документи, отримані від громадянина, що запросив адвоката, він вправі представляти органу чи посадовій особі, що розглядає справу.
Законодавством установлені гарантії належної охорони прав і законних інтересів особи, що звернулася за юридичною допомогою. Відповідно до Закону про адвокатуру адвокат не вправі прийняти доручення про надання юридичної допомоги у випадках, якщо він у даній справі раніше брав участь як суддя чи інша посадова особа, що розглядала справу, або експерт, перекладач, свідок чи понятий, а також якщо в розгляді справи бере участь посадова особа, з якою адвокат є в родинних відносинах. Крім того, він не має права розголошувати відомості, повідомлені йому довірителем у зв’язку з наданням юридичної допомоги.
Робота адвоката ведеться через юридичну консультацію, у яку звертаються громадяни, що потребують у юридичної допомоги. Завідувач консультацією укладає з громадянами угоду з цього питання і дає адвокатам доручення для участі в розгляді справи про адміністративне правопорушення. Ордер, виданий у зв’язку з цим адвокату юридичною консультацією, підтверджує його повноваження.
|